Teknoloji

Asteroid Ryugu’da Güneş’ten Daha Eski Moleküller Keşfedildi

1999’da keşfedildi ve sadece 1 kilometre çapında Ryugu, insanlığın uzaydaki en büyük keşiflerinden biri olarak kabul edilir. Öyle ki araştırmacılar, Ryugu’ya gönderilen Hayabusa 2 adlı uydu sayesinde bu göktaşını keşfetti. Dünyanın yapı taşlarından biri olabilirKeşfetmişti.

Dün yapılan bir diğer açıklamada Ryugu’da beklenenden çok daha fazlası olduğu duyurulmuştu.

Göktaşının mineral yapısı geçmişte su nedeniyle değişmiştir.

Hikaru Yabuta liderliğindeki ve Ryugu’daki mikromoleküler organik elementleri araştıran bir ekip, dün yaptıkları açıklamada, bu küçük “uzay taşında” beklediklerinden çok daha fazlasını bulduklarını söyledi.

Yapılan açıklamaya göre; Ryugu’dan alınan örneklerde Göktaşının moleküler yapısının suyla temasa geçtiği için değiştiği keşfedildi. . Göktaşının bir kısmının bir zamanlar su ile yoğun temas halinde olduğunu belirten uzmanlar, Ryugu’da bugüne kadar keşfedilen en eski organik mikromoleküllerden bazılarıyla da karşılaştıklarını ifade ettiler.

Açıklamaya göre, Ryugu’dan alınan örneklerde güneşimizden bile daha yaşlı Organik moleküllerin bulunduğu ve bunun uzay tarihi için bir dönüm noktası olduğu belirtildi. güneş hakkında 4.500.000.000 yaşındaBu molekülleri düşürürsek oldukça etkileyici oldukları açıktır.

Dahası bu mikromoleküllerin yaşamla veya canlılarla ilişkilendirilmemesi gerektiğidir. belirtmemiz gerekiyor. Keşfedilen bu moleküller organik olmalarına rağmen abiyotiktirler. cansız nesnelereait moleküllerdir.

Gökbilimciler ve araştırmacılar bu keşiflerden sonra Ryugu’yu aramaya devam ederken, bu (nispeten) küçük uzay taşının insanlığa neler sunduğu bilinmiyor.

haberkesan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu