Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Müzakereler olunca sadaka verdik diyeceğiz

-Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sırf iktidara gelmek için kimlerle ve kimlerle pazarlık yaptı, kapalı kapılar ardında ne tür sözler verildi, ülkenin bekası nasıl ortaya kondu” dedi. Tezgahın seyyar satıcı gibi olduğu zamanla ortaya çıkacaktır. Hele terör örgütleriyle ne tür pazarlıklar yapıldığı, ortaya çıktığı gibi gerçekten verildi. Hayırseverliğimiz var diyeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da düzenlenen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 30. Genel Kurulu ve İhracat Şampiyonları Ödül Töreni’ne katıldı. Genel Kurul ve Ödül Töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu TİM Lideri Mustafa Gültepe yer aldı. Programda, 27 Mal İhracatı Şampiyonu ve Hizmet Branşında ilk 10 firma ile Mal İhracatı Şampiyonu ve Hizmet İhracatı Şampiyonu ilk 10’a ödülleri verildi.

2022 YILI İHRACATIMIZDA REKOR YIL OLARAK KAYDEDİLDİ

Genel kurulun bereketini ve ödül sahiplerini tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin Cumhurbaşkanı olarak tüm ihracatçılarımızla gurur duyuyorum. Ülkemizin ticaret diplomasisinin akıncısı olan kardeşlerimle gurur duyuyorum. İstihdamla gurur duyuyorum.” siz sağlıyorsunuz ve yaptığınız ihracat yerli ve milli tanımımızı somutlaştırıyorsunuz.Bugün dünyanın en ücra köşelerinde bile Türk malı damgalı çalışmalarımız varsa bunda en büyük pay ihracatçılarımızındır.Katkılarını çok iyi bilirsiniz. ihracatın ve ihracatçının ülkemiz ekonomisine katkı sağlamasıdır.Bu anlayışla ihracatçılarımızı her zaman çıktığım yolda ve hareket sebebim olarak dostlarım olarak görmüşümdür.Hangi misyonda olursak olalım, sizlerin sorunlarıyla yakından ilgileniyoruz. kalbimizle kapımızda.Size ve temsilcilerinize kapımızı her zaman açık tuttuk.İhracatçılarımızla farklı vesilelerle sık sık bir araya geldik.Gündemimizde yer alan konuları samimiyetle ele aldık.Türkiye İhracatçılar Meclisimiz taleplerini bize ilettiler, sıkıntılarını dile getirdiler, ufkumuzu ve yolumuzu açacak teklifler sundular. Sorunlarınıza kalıcı çözümler ürettik. Çalışanlarımızın vize fiyatlarını belirledik, şirketlerimizin birikmiş alacaklarını tahsil ettik, gümrük işlerini kolaylaştırmak için temaslar kurduk, yeni pazarlar bulmak için sizlerle birlikte ülke ülke gezdik… ter döktük. Bu yeni dönemde hiç beklemeden adımlarımızı attık ve hızlı bir şekilde ziyaretlerimize başladık. Deprem sonrası izinlere ek süre verilmesinden, deprem bölgesinde kısa çalışma ödeneği verilmesine, afet bölgesinde yatırım teşvik belgelerinin 3 yıl uzatılmasından cazibe merkezlerine dahil edilmesine kadar KOBİ tanımındaki üst sınırın 250 milyon liradan 500 milyon liraya çıkarılmasından, taban fiyat bazının uzatılmasına kadar uzanan bir program. Taleplerinize olumlu yanıt verdik. Sizlerden ülkemizin dış ticaretine ivme kazandıracak her türlü teklif ve eleştirilerinizi değerlendirdik. El ele, gönül gönüle hareket ederek Türkiye’yi ihracatta tarihinin en büyük başarılarıyla tanıştırdık. 21 yıl sonra göreve geldiğimizde Türkiye 2001 krizinin ağır şoku altındaydı, finans departmanımız iflas nedeniyle ciddi bir darboğaza girmişti. Esnafından elemanına, sanayicisinden memuruna, emeklisine kadar toplumumuzun hiçbir kesimi önünü göremedi. Nitekim ihracatıyla, altyapısıyla, üst yapısıyla, istihdamıyla zar zor ayakta duran bir ülke vardı. İş dünyamızda dayanışma içinde çalışarak bu tabloyu tersine çevirdik. Dünyanın en değerli üretim üslerinden biri haline geldik. Yılda ancak 36 milyar dolar ihracat yapabilen bir ekonomimiz vardı ve bugün bu rakamı bir buçuk ayda gerçekleştiren güçlü bir ekonomiye kavuştuk. 2022 yılı ihracatımız açısından rekor bir yıl olarak kayıtlara geçti” dedi.

BÜYÜME VE İHRACAT RAKAMLARI EKONOMİMİZİN BEKLENENDEN DAHA HIZLI TOPARLANDIĞINI GÖSTERİYOR Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mal ihracatımız yüzde 12,9 artarak 254,2 milyar dolara ulaştı. Ülkemizin dünya ticaretindeki payı yüzde 1,02’ye yükseldi. Hizmet ihracatımız yüzde 47,3 artarak 90 milyar oldu. Savunma ihracatımız yaklaşık yüzde 37 artışla 4,3 milyar dolara ulaştı.İhracat yapan firma sayımız bir önceki yıla göre yüzde 14 artarak 114 bin 561 oldu. Ancak 50 bini aşkın can kaybının yanı sıra 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem 11 ilimizi derinden sarstı.Konutların yanı sıra işyerleri, fabrikalar, üretim tesisleri, ticarethaneler de yerle bir oldu. Dünyada çok az ülkenin kaldırabileceği bu büyük yıkıma karşı devlet olarak hızla harekete geçtik, enkazı kaldırdık, yıkılanı yerine koymak için kolları sıvadık. Sarsılan şehirlerimizde üretim çarklarının ayakta kalması için iş dünyamıza gerekli tüm takviyeleri sağladık. İnşallah şehirlerimizi eskisinden daha inançlı, daha dinamik, daha canlı ve daha müreffeh hale getireceğiz. Depremin ekonomimiz üzerindeki olumsuz etkileri her geçen gün azalmaktadır. Yüzyılın felaketini yaşamamıza rağmen ihracatımız güçlü seyrini sürdürüyor. Mayıs ayında ihracatımız bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,4 artarak 18,9 milyar dolardan 21,6 milyar dolara yükseldi. Son 12 ayda ihracatımız 254,4 milyar dolara ulaştı. Bu performansta orta yüksek ve yüksek teknoloji ihracatımızdaki artışın payı bizim için çok değerli. Orta-yüksek ve yüksek teknolojili iş ihracatının imalat içindeki payı 2022’de yüzde 37 idi. 2023’ün ilk 5 ayında aynı oran yüzde 40,8’e çıktı. Büyüme tarafında mesela güzel haberlere tanık oluyoruz. Ekonomimiz yılın ilk çeyreğinde yüzde 4 büyüdü, çok şükür son 11 çeyrektir büyümeye devam ediyor. Şubat ayında aylık bazda gerileyen sanayi üretim endeksi, Mart ayında hızla toparlanarak yüzde 5,5 oranında arttı. Gelen öncü bilgiler, büyümenin ikinci çeyrekte de güçlü kaldığına işaret ediyor. Büyüme ve ihracat rakamları, deprem felaketinin ardından ekonomimizin beklenenden daha hızlı toparlandığını gösteriyor” dedi.

YIL SONUNA KADAR 265 MİLYAR DOLARA ULAŞMAK İSTİYORUZ Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Salgın, şok ve seçimler ile küresel ekonomideki sıkıntılara rağmen yakaladığımız bu ivmeyi inşallah kaybetmeyeceğiz. Bir süredir bizim ve tüm dünyanın başını ağrıtan enflasyon sorununun tekrar tek haneli rakamlara düşürülmesi Seçim belirsizliğinin ortadan kalkması ile artık elimiz bu konuda daha güçlü Yeni ekonomi ekibimizin birinci önceliği bu sorunun analizi.Yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla ile büyüme ekseninde hedeflerimize doğru ilerleyeceğiz.Dış ticaretteki en büyük sorunumuz Karadeniz Gazı, Gabar Petrolü, Akkuyu Nükleer Santrali ve yenilenebilir kaynaklar ile minimuma indirdik.Güçlü Türkiye yolunda sizden gelen güçlü ihracatımızı rekordan rekora taşıyacağız.Bugüne kadar hep kendimizle yarıştık.Sonradan sonra çıtayı hep yükselttik. her başarı. İhracattaki artış elbette olumlu. Bizim için değerli bir başarı ama Türk Yüzyılı vizyonumuz için asla yeterli değil. Olumsuz küresel ekonomik görünüme rağmen ihracatımızı bu yıl sonunda 265 milyar dolara, gelecek yıl ise 285 milyar dolara çıkarmak istiyoruz.”

2028 HEDEFİ 400 MİLYAR DOLAR VE ÜZERİNİ YAKALAMAK Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2028 hedefimiz 400 milyar dolar ve üzerine ulaşmak. Bu amaçla katma pahalı ihracatı yeni nesil sürdürülebilirlik desteğimizle güçlendirmek için çalışacağız. İhracatımızdan yüzde 1,5 pay alan elektronik ihracatımızın bu kapsamda payını yüzde 10’a çıkarmayı hedefliyoruz. İhracatımızı geliştirmek, çeşitlilik ve sürdürülebilirliği sağlamak için ülke ülke girişimlerimizi artıracağız. Çok gezeceğiz. Dünyayı dolaşacağız. “Türkiye’nin son dönemde dış politikada attığı adımlar 21 yıl ihracatımızda da çarpan etkisi oldu. Sıkıntılar Afrika’daki büyükelçilik sayımız 12’den 44’e çıkarken, ticaret hacmimiz 4.3 milyar dolardan 40 milyar dolara çıktı. dolara çıktı. Latin Amerika’daki büyükelçilik sayımız 6’dan 18’e çıkarken, ticaret hacmimiz 800 milyon dolardan 17,4 milyar dolara yükseldi. Asya girişimimizi yeniden duyurduğumuz 2019 yılından bu yana kıta ile ticaretimiz yüzde 40 arttı. Diplomatik ilişkilerimizin kurulduğu veya kuvvetlendirildiği her coğrafyada durum aynıdır. Türkiye’nin diplomatik temsilcilik ağı genişledikçe ihracatı hep arttı. Göreve başlama törenimize katılan devletlerin sayısına, temsil düzeyine ve çeşitliliğine baktığımızda bu gerçeği bir kez daha görüyoruz. Çatışan hatta çatışan tarafları aynı çatı altında buluşturan bir ülke olmamız dış ticarette de bize avantaj sağlıyor. Seçim zaferimizin ardından Afrika’dan Asya’ya, Latin Amerika’dan Avrupa’ya geniş bir coğrafyada sokaklara dökülen sevgi seli, bizimle birlikte ülkemize ve milletimize duyulan güvenin bir kanıtıdır.”

EXİMBANK’IN KOBİLERİMİZE SAĞLADIĞI KREDİ HACMİ YÜZDE 25,8’E ÇIKACAK Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye şu anda yüz milyonlarca insanın gündeminde. Bunu israf etmeden ihracat, turizm ve yatırım açısından fırsata çevirmemiz gerekiyor. zaman, “Demir tavla dövülür” ilkesine göre.Fuarlarla, ticaret heyetleriyle, saha araştırmalarıyla teknolojinin sağladığı imkanlardan yararlanarak ihracatımızı artırmanın yollarını aramalıyız.Tabii ki ilk çıkış noktanız iletişim yurt dışı ticaret danışmanlarımız ve ataşelerimiz olacaktır.Bu görevliler yabancı ortaklara ulaşmak, potansiyel pazarlar hakkında bilgi almak ve karşılaştığınız sorunlara çözüm bulmak için her zaman hizmetinizdedir.Size ticaretimiz aracılığıyla her türlü desteği sağlamaya devam edeceğiz. Danışmanlık ve diplomatik temsilcilikler Bu konuda ihmali ve kastı olan hiç kimseyi hor görmeyeceğiz.İhracatçılarımızın daha düşük maliyetli finansman imkanlarına erişiminin hedeflerimize ulaşmamızı hızlandıracağını biliyorsunuz. Bakanlığımızın yanı sıra Türk Eximbank ile de çalışmalarımız devam ediyor. Türk Eximbank, Türk bankacılığının en büyük kredi hacmine sahip 9. bankası ve Türkiye’nin en büyük kredi sigorta şirketidir. Eximbank’ın desteklediği ihracatçı sayısı 16 bine ulaştı. Bu yıl Eximbank’ın KOBİ’lerimize sağladığı kredi hacim oranı yüzde 25,8’e çıkacak. Finansman sorununda sadece Eximbank ile yetinmiyoruz. Mart 2022’de hayata geçirdiğimiz ihracat geliştirme şirketi ile ihracatçılarımıza finansman konusunda yeni bir soluk getirdik. Teminat açığını Türk Eximbank ve İhracat Geliştirme Şirketi Kefalet sistemi ile analiz ettik. İhracatçımız artık gayrimenkulünü bankaya ipotek etmek zorunda değil. İhracat katkıları için ön finansman modeli sayesinde firmalarımız önce ödeme alma sonra harcama kolaylığına kavuşmuştur. Ayrıca iki ay önce açılışını yaptığımız İstanbul Finans Merkezi ile Türkiye’yi finansta bir üst noktaya taşıyacak tarihi bir adım atmış olduk. Toplam 65 milyar liralık yatırımla ülkemizin en prestijli projesini hayata geçirmenin gururunu yaşadık. Yerli ve yabancı finans kuruluşlarının bölgede faaliyet göstermeye başlaması ile merkezimiz asıl işlevini daha aktif bir şekilde yerine getirecektir. İstanbul Finans Merkezi, uluslararası sermaye akışını kolaylaştırarak yatırım çekme potansiyelimizi artıracaktır” dedi.

2023 YILINDA 2 MİLYON SAĞLIK TURİSTİNE VE 3 MİLYAR DOLARLIK İHRACATA HEP BİRLİKTE TANIK OLACAĞIZ Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstanbul Finans Merkezi’nin fintech ve yan finansman alanlarında küresel bir çekim merkezi olacağına inanıyorum. istenilen hacme ulaşamadık.Türkiye ekonomisinin tüm kesimleri.İstanbul finans merkezinin oluşturduğu ekosistemden ihracatçılarımızın faydalanacağına inanıyorum.Sağlık arayan bu hastalar turizmden gıdaya birçok alanda önemli katma değer yaratıyor, ulaşımdan bakım hizmetlerine.Hastanelerimizde, termal tesislerimizde ve diğer sağlık hizmetlerimizde şu an itibariyle 10 milyar dolarlık sağlık turizmi hedefimiz var.İnşallah 2023 yılında 2 milyon sağlık turisti ve 3 milyar dolarlık ihracata birlikte şahit oluruz. Bu yıl lojistik ihracatta tam 40 milyar dolara ulaşmayı hedefliyoruz.Diğer markamız olan taahhüt ve teknik müşavirlik sektörünün yurtdışındaki başarılarını daha ileriye taşıyacak çalışmaları teşvik edeceğiz. Tüm bu hedeflere ulaşacağımızdan hiç şüphemiz yok. Millet olarak artık geleceğimize daha güvenle ve umutla bakıyoruz. Dünyada yıldızı giderek parlayan Türkiye gerçeğiyle karşı karşıyayız. Bazı cahiller anlamasa da ülkemizi yurt dışından takip edenler bu gerçeği daha net görüyor” dedi.

ÜLKEMİZE HAYIRLI OLACAK 5 YIL DAHA KAZANDI Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2023 Türkiye’sini hala 80’ler, 90’lar kalıbıyla okumaya çalışanlar anlayamasa da ülkemiz gümbür gümbür geliyor. 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimleri ile Allah’a hamd olsun.İhtiyacımız olan azim, cesaret, kararlılık ve iradeyi yeniden kazandık.Hızla kabinemizi oluşturarak hedeflerimiz doğrultusunda çalışmaya başladık.Umarım hiç durmadan çalışırız. Türk Yüzyılı vizyonumuzu inşa etmek için önümüzdeki 5 yıl.Ülkemiz hizmetler, eserler ve fıkralarla dolu bir 5 yıl daha kazandı.Türkiye sadece 21 yıllık değil, asırlık kazanımlarını da tehlikeye atmayacaktır. Son seçim sonuçlarının milletimizin istikbal yolculuğu açısından kıymetini zamanla daha iyi anlayacağız.Milletimizin olgun bir hayırseverliğe sahip olduğunu her geçen gün daha net göreceğiz.Zamanla kimlerle ve ne pazarlıklar yaptığı ortaya çıkacaktır. Sırf iktidar olmak için kimlerle, kapalı kapılar ardında ne tür sözler söylendiğini, vatan bekasının nasıl bir seyyar satıcı olarak tezgaha konulduğunu yaptı. Her şeyden önce terör örgütleriyle ne tür pazarlıklar yapıldığı ortaya çıktıkça biz aslında sadaka vermişiz diyeceğiz” dedi.

TÜRKİYE’NİN YENİ BİR MUHALEFET YAKLAŞIMINA İHTİYACI VARCumhurbaşkanı Erdoğan, “28 Mayıs’tan bu yana muhalefet cephesinde yaşayan ülkemizin aslında nasıl bir felaketin eşiğinden döndüğünü anlatıyor. seçim akşamı başladı o günden beri hiç durmadı millete demokrasi vaadinde bulunanlar işten kalkmaya çalışıyorlar geldiklerinde bir gecede nasıl diktatör oldukları ortaya çıktı daha da ilginci Halil İbrahim Sofrası diyerek demokrasi çabasının yürütüldüğü yeri böyle bir sofraya dönüştürmenin ne kadar anlamsız olduğu ortaya çıkmış ve öngörüsüyle bunların gerçek yüzünü görmüş, kendisinin ve çevresinin geleceğini riske atmamıştır. Çocuklar, muhalefetten de aynısını bekliyoruz, umarız muhalefet de hatasını görür ve kendini düzeltir, millete karşı siyaset yapmaktansa vatanı ve milleti için siyaset yapması hem kendisi hem de demokrasimiz için daha hayırlı olur. ulus. . Türkiye son 21 yılda birçok açığı kapattı. Demokrasiden hak ve özgürlüklere, altyapı yatırımlarından millet iradesinin kullanımına kadar nerede bir eksiklik varsa oraya gittik ama ülkemizin en kronik sorunlarından biri olan muhalefet açığını ne yazık ki kapatamadık. . Son seçim sonuçlarının Türkiye’deki muhalefet açığını kapatmak için de bir fırsat sunduğuna inanıyorum. Türkiye artık mahkeme kapılarında nöbet tutan, her iyiliğe karşı çıkan çirkin bir muhalefet anlayışını hak etmiyor. Çocuklarımız umut vermek yerine, ülkeyi alçaltan, sürekli yalan söyleyen, kıyamet tellallığı yapan bir muhalefet söylemine maruz kalmak istemiyor. Parti içi çekişmeler, baba-oğul arasındaki taht kavgaları ne olursa olsun Türkiye’nin yeni bir muhalefet anlayışına ihtiyacı var. Türk Yüzyılında inşallah böyle olur. Allah yar ve yardımcımız olsun diyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort